Kërko
Mbyllni këtë kuti kërkimi.

Atraksionet turistike në Marok

Vendet turistike më interesante dhe të bukura në Marok

Fotografitë, rishikimet, përshkrimet dhe lidhjet me hartat

Rreth Marokut

Maroku është vendi që hap portat drejt botës arabe. Dhe sapo hyni, tashmë ndjeni pasurinë e kulturës, nuhatni erëzat, shihni siluetat e xhamive të shenjta të djegura nga dielli dhe pallateve luksoze. Por kjo është vetëm një anë të Marokut.

Vendi ka një natyrë të pasur dhe të larmishme. Bukuritë e krijuara nga njeriu janë provë për këtë. Midis tyre janë Kopshti Majorelle, Kopshtet Menara, Parku i Ligës Arabe. Por as vetë natyra nuk e ka kursyer vendin. Ujëvara piktoreske e Uzud në malet e Atlasit tërheq mijëra turistë. Gryka e Todrës magjeps me madhështinë dhe bukurinë e saj. Shkretëtira Erg Shebbi jeton jetën e saj, duke i lejuar ata që dëshirojnë të vëzhgojnë metamorfozën e saj magjike. Dhe kjo nuk është e gjithë diversiteti i peizazheve.

Qytetet kryesore për t'u vizituar në Marok

Top-23 atraksionet turistike në Marok

Meknes

0/5
Ish kryeqyteti i Marokut, një qytet perandorak. Ajo ruan një qëndrim mbretëror ndaj jetës: i qetë dhe i pangutur. Hyrja në qytetin e vjetër ruhet nga Porta Bab Mansour. Ato konsiderohen si më të bukurat në Marok. Qyteti i vjetër ka kopshte të harlisura. Në sheshin El Gedim dalin fallxhorët, xhonglerët, magjepsësit e gjarpërinjve. E gjithë ngutja dhe nxitimi i Medinës nuk arrin në pellgun magjik Agdal.

Ruajtja e vendit Archéologique de volubilis

4.6/5
komente 4676
Volubilis është kryeqyteti i Mauritanisë dhe një post i Perandorisë Romake. Ajo u themelua në shekullin III para Krishtit. Popullsia e saj arriti në 3 njerëz. Qyteti ishte zbukuruar me një hark triumfal, piedestale. Ndërtesat e saj ishin të rafinuara dhe të bukura dhe kishin gjithçka të nevojshme për jetën e përditshme. Në Volubilis u ndërtua edhe një ujësjellës. Rrënojat e qytetit konsiderohen si më të bukurat në Marok.
Koha e hapur
E hënë: 8:30 - 7:00
E martë: 8:30 – 7:00
E mërkurë: 8:30 - 7:00
E enjte: 8:30 – 7:00
E premte: 8:30 - 7:00
E shtunë: 8:30 – 7:00
E diel: 8:30 – 7:00

Xhamia Hassan II

4.7/5
komente 19791
Është struktura fetare më e lartë në botë. Ndodhet në bregun e Oqeanit Atlantik. Është 200 metra e lartë. Ajo është 30 metra më e lartë se Piramida e Keopsit. Ajo u ndërtua nga 2,500 ndërtues, 10,000 artistë dhe zejtarë e dekoruan xhaminë. Nga jashtë, duket si një pallat i vërtetë. Këtu, dyshemetë prej mermeri të artë ngrohen dhe çatia me pllaka të ndritshme smeraldi mund të zgjatet.

qeleshe

0/5
Qyteti konsiderohet zemra kulturore e Marokut. Ai është i ndarë në dy pjesë. Në një është pallati, kopshtet dhe varrezat. Pas portës kryesore është e dyta – ka 6000 rrugë që shtrihen për 73 kilometra dhe 200 xhami të shpërndara në 40 blloqe. Çdo shtëpi këtu merr frymë histori. Të zbukuruara me gdhendje, shatërvane, xhamitë duket se janë ngrirë në të kaluarën. Ata duken ashtu si dukeshin shumë vite më parë.

Kopshtet Menara

4.1/5
komente 5828
Parku më i famshëm në Marrakech. Kopshtet janë të vendosura në këmbët e maleve Atlas. Ato u krijuan në fillim të shekullit të 12-të. Sipërfaqja e tyre është 100 hektarë. Ka palma, një ullishte, një pishinë me peshq. Gjithashtu në kopsht janë mbjellë pemë frutore. Disa prej tyre janë 300 vjeçare. Për pushim ka një belveder. Nuk është e çuditshme që ky është një nga vendet më të fotografuara në Marok.
Koha e hapur
E hënë: 8:00 - 7:00
E martë: 8:00 – 7:00
E mërkurë: 8:00 - 7:00
E enjte: 8:00 – 7:00
E premte: 8:00 - 7:00
E shtunë: 8:00 – 7:00
E diel: 8:00 – 7:00

Erg Çebi

4.7/5
komente 243
Erg Shebbi është një shkretëtirë, dunat e saj ndryshojnë formën e tyre çdo ditë nën ndikimin e erës dhe mund të arrijnë deri në 150 metra lartësi. Shkretëtira është si një shkretëtirë e gjallë. Është veçanërisht e bukur gjatë perëndimit të diellit. Ekskursionet në shkretëtirë organizohen me deve. Gjatë kësaj kohe ju mund të jetoni në tenda dhe të hani ushqim kombëtar.

Shpellat e Herkulit

4.2/5
komente 10501
Grottoes e Hercules janë afër qytetit të Tangier dhe kanë qenë prej kohësh simboli i tij. Këta janë dy shkëmbinj me një zgavër midis tyre. Sipas legjendës, ishte Herkuli, i cili pushonte para bëmave të tij, ai që depërtoi shkëmbin. Një pjesë e saj i përket Evropës, tjetra e Afrikës. Vetë forma e kalimit i ngjan formës së kontinentit afrikan. Në shpellë ata skuqin peshk dhe shesin suvenire. Evropianët e pasur bënin piknik këtu.
Koha e hapur
E hënë: 10:00 - 5:30
E martë: 10:00 – 5:30
E mërkurë: 10:00 - 5:30
E enjte: 10:00 – 5:30
E premte: 10:00 - 5:30
E shtunë: 10:00 – 5:30
E diel: 10:00 – 5:30

Jardin majorelle

4.4/5
komente 40277
Një kënd komod dhe piktoresk mes qytetit të vjetër dhe atij të ri Marrakech. Ajo u krijua nga Jacques Majorelle në vitin 1924. Ai mishëroi jetën dhe kulturën marokene në kopsht, duke përdorur ngjyrat e natyrës. Pronari tjetër i kopshtit ishte Yves Saint Laurent. Ai restauroi kopshtin dhe shtëpinë e Majorelle. Ura, shtigje, një shatërvan, një rrugicë bambuje - tani është një parajsë në Marokun e nxehtë, ku është e qetë dhe paqësore, por me shumë ngjyra.
Koha e hapur
E hënë: 8:00 - 6:30
E martë: 8:00 – 6:30
E mërkurë: 8:00 - 6:30
E enjte: 8:00 – 6:30
E premte: 8:00 - 6:30
E shtunë: 8:00 – 6:30
E diel: 8:00 – 6:30

Lumi Todra

4.6/5
komente 411
Gryka e Todrës është pjesë e një kanioni të bërë nga lumenjtë Todra dhe Dades. Në disa vende, distanca midis shkëmbinjve arrin 10 metra dhe lartësia e tyre është 160 metra. Është një nga vendet më të preferuara për alpinistët. Ka shtigje të përcaktuara për alpinistin. Pamja e kanionit, e prerë në gjysmë nga një lumë, i ngjan pamjes së një planeti tjetër. Një përrua rrjedh në bazën e kanionit. Dikur ishte një lumë akulli me rrjedhje të plotë.

Essaouira

0/5
Është një qytet port, i cili në të kaluarën ka shërbyer si një kështjellë. Prandaj është e rrethuar me mure në të cilat janë ruajtur topat. Pamja e qytetit nga kalaja është e mahnitshme. Këtu është xhiruar filmi “Othello”. Në qytet - shtëpi të bardha si bora me dritare blu, muzeume dhe rrënoja pallatesh. Gjatësia e plazhit të qytetit është 6 kilometra. Është një vend i preferuar për rrëshqitësit në ajër. Dhe peshku i freskët ushqehet këtu për këdo që dëshiron, dhe për një çmim qesharak.

Oued Draa

4.4/5
komente 519
Me një gjatësi prej 1,150 kilometrash, Draa është lumi më i gjatë në Marok. Por jo gjithmonë arrin në oqean. Shpeshherë ujërat e tij harxhohen gjatë rrugës. Vetëm në pranverë ajo rrjedh me gjithë fuqinë e saj. Pranë saj janë formuar oaza dhe fshatra. Në njërën prej tyre lindi Sulltani i parë i Marokut. Lugina e lumit gjithashtu dha lindjen e kulturës botërore. Këtu u gjet statuja më e vjetër e një gruaje.

Pallati Bahia

4.5/5
komente 10968
I ndërtuar në vitin 1880, Bahia Palace do të thotë "Pallati i të Bukurave". Ajo u ndërtua për një nga katër gratë e sundimtarit, Sidi Moussa. Sipërfaqja e saj është tetë hektarë. Nuk shkëlqen me ar nga jashtë. Sipas filozofisë arabe – gjërat më sekrete nuk duhen treguar. Brenda pallatit është pikturuar bukur, brendësia e tij nuk është e zakonshme, por origjinale dhe e gjallë. Dhomat krijojnë një labirint të vërtetë magjik.
Koha e hapur
E hënë: 9:00 - 5:00
E martë: 9:00 – 5:00
E mërkurë: 9:00 - 5:00
E enjte: 9:00 – 5:00
E premte: 9:00 - 5:00
E shtunë: 9:00 – 5:00
E diel: 9:00 – 5:00

Aït Benhaddou

0/5
Qyteti u ndërtua për të mbrojtur rrugët e karvanëve. Është një përfaqësues tipik i arkitekturës marokene prej balte. Shtëpitë janë pothuajse identike, të gjitha të lyera me ngjyrën e diellit përvëlues. Shumë filma janë xhiruar në qytet. Ait Ben Haddou është një vend i trashëgimisë së UNESCO-s. Rrugët e saj janë të mbushura me muze, dyqane suveniresh dhe një xhami. Mes shtëpive identike, mund të dallosh vepra arti pothuajse në çdo cep.

Jemaa el-Fnaa

4.3/5
komente 31067
Sheshi Jemaa al Fna është një vend që ka mbledhur të gjithë ngjyrën dhe disponimin Marrakech. Ka një kopsht zoologjik, një cirk, një gropë orkestrale. Tregtarët ofrojnë të blejnë barëra medicinale, erëza, erëza. Do të ushqeheni me ushqime deti me një çmim të ulët, trajnerët ofrojnë foto me kafshë, magjistarët dhe akrobatët bien në sy dhe magjepsësit e gjarpërinjve magjepsin. Gjithçka duket si një faqe e përrallave arabe.

Pallati Badi

4.4/5
komente 6761
Pallati El-Badi është një simbol i fitores. Ai u ndërtua në vitin 1603. Pallati u quajt pallati i artë për shkak të dekorimit të tij jashtëzakonisht të pasur. Ishte kristali, ari, mermeri, drurë të rrallë. Por me kalimin e kohës, sundimtari vendosi ta zhvendosë pallatin në një qytet tjetër. Kështu filloi një punë e gjatë çmontimi. Gjithçka me vlerë u hoq. Tani El Badi është një gërmadhë luksi.
Koha e hapur
E hënë: 9:00 - 5:00
E martë: 9:00 – 5:00
E mërkurë: 9:00 - 5:00
E enjte: 9:00 – 5:00
E premte: 9:00 - 5:00
E shtunë: 9:00 – 5:00
E diel: 9:00 – 5:00

Parku Kombëtar Talassemtane

4.3/5
komente 313
Parku u krijua për të ruajtur pyllin e fundit të bredhit në Marok. Talassemtane është një vend i mrekullueshëm për shëtitje ose hipur në kalë. Parku ofron peizazhe të bukura natyrore nga shumë pika. Për turistët janë përgatitur bujtina, ku priten me mikpritje.

Agadir Oufella

4.3/5
komente 4608
Kasbah është kështjella në majë të kodrës së qytetit. Ajo u ndërtua në Agadir në 1540. Në 1752 u riarmatos dhe u rindërtua. Ajo ishte shtëpia e 300 njerëzve. Pas tërmetit të vitit 1960, pothuajse asgjë nuk mbeti nga Kasbah. Muri i lartë dhe porta kryesore mbijetuan. Por turistëve ende u pëlqen të ngjiten në të. Këtu mund të bëni foto të mrekullueshme, të admironi pamjen dhe të ndjeni erën e ftohtë.
Koha e hapur
E hënë: 8:30 - 8:30
E martë: 8:30 – 8:30
E mërkurë: 8:30 - 8:30
E enjte: 8:30 – 8:30
E premte: 7:30 - 9:00
E shtunë: 7:30 – 10:00
E diel: 8:00 – 10:00

Mahkama e Paçës

4.3/5
komente 241
Mahkama du Pacha është një pallat që është hequr nga faqet e një mijë e një netëve. Ka 600 salla dhe secila garon për të drejtën për t'u quajtur më e bukura. Është ndërtuar në vitin 1952. Pallati është i dekoruar me falsifikim, mozaikë, gdhendje në gur dhe dru. Tani është selia e bashkisë së qytetit. Ka kopshte të harlisur me shkurre trëndafili dhe shatërvanë. Stili i pallatit kombinonte magjepsjen arabe dhe sofistikimin francez.
Koha e hapur
E hënë: 9:00 - 4:00
E martë: 9:00 – 4:00
E mërkurë: 9:00 - 4:00
E enjte: 9:00 – 4:00
E premte: 9:00 - 4:00
E shtunë: Mbyllur
E diela: Mbyllur

Parku i Ligës Arabe

4.4/5
komente 3556
Është parku më i madh në qytet. Ajo u krijua nga stilistë francezë në 1920-1930. Në buzë të parkut qëndron Katedralja Sacre Coeur. Është një përzierje e luksit oriental dhe sofistikimit evropian. Vizitorët ecin përgjatë rrugicave, pushojnë nën palma, shijojnë lëndinat dhe shkurret e zbukuruara mirë. Ka pellgje dekorative, ndonjëherë pika të ndritshme të shtretërve të luleve mund të shihen në kanavacën e gjelbër.
Koha e hapur
E hënë: 7:00 - 9:00
E martë: 7:00 – 9:00
E mërkurë: 7:00 - 9:00
E enjte: 7:00 – 9:00
E premte: 7:00 - 9:00
E shtunë: 7:00 – 9:00
E diel: 7:00 – 9:00

Koutoubia

4.5/5
komente 13072
Është faltorja kryesore e Marrakech. Është ndërtuar në vitin 1190. Minarja është 69 metra e lartë. Eshte i dekoruar me llaç dhe mozaik. Por mbi të gjitha, ajo është e mbuluar me legjenda. Një prej tyre është se topat në majë të xhamisë janë prej ari të pastër. Kjo histori ka qenë shkak i shumë sulmeve ndaj faltores. E dyta është se i shenjti Sidi Abu el-Abbas el-Sabti ngjitet në xhami çdo mbrëmje dhe zbret vetëm kur të gjithë banorët kanë ushqim dhe strehim.
Koha e hapur
E hënë: 8:00 - 8:00
E martë: 8:00 – 8:00
E mërkurë: 8:00 - 8:00
E enjte: 8:00 – 8:00
E premte: 8:00 - 8:00
E shtunë: Mbyllur
E diela: Mbyllur

Chefchaouen Medina

4.7/5
komente 525
Chavin është qyteti blu i Marokut me diell. Qielli dhe uji duket se i kanë ngjyrosur të gjitha brenda një nate. Është themeluar në vitin 1471. Shpesh e mbështjell mjegulla, por edhe në këtë mot qyteti është i ndritshëm. Ka shumë punishte ku banorët ushtrojnë zeje. Qyteti është i famshëm për pëlhurat dhe qilimat e tij. Për një kohë të gjatë nuk kishte të huaj këtu. Tani qyteti është bërë një nga më të vizituarit në Marok.
Koha e hapur
E hënë: Hapur 24 orë
E martë: Hapur 24 orë
E mërkurë: Hapur 24 orë
E enjte: Hapur 24 orë
E premte: Hapur 24 orë
E shtunë: Hapur 24 orë
E diel: Hapur 24 orë

Kasbah i Udajave

4.6/5
komente 3445
Kalaja kryesore e Rabatit dhe një monument i arkitekturës maure. Mbi të ruhen topat e shekullit XII. Brenda kalasë ndodhen shtëpi me mure bosh. Turistët vijnë shpesh në pjesën veriore të kalasë. Ka një platformë shikimi në det. Nga ajo hapet një pamje e mrekullueshme. Ekziston edhe një muze i kulturës maure në territorin e kalasë.

Uzoud Falls

4.6/5
komente 14035
Ujëvara e malit është 110 metra e lartë. Rrjedh zhurmshëm poshtë shpateve të maleve të Atlasit në tre kaskada. Gjatë rrugës, ajo spërkat ullinjtë e maleve dhe tërheq majmunët. Vizitorët mund t'i ndeshen gjatë eksplorimit të ujëvarës. Uzud konsiderohet si një nga më të bukurit në botë. Mund t'i afroheni nga poshtë. Është një ndjesi e pashprehur. Infrastruktura turistike është gjithashtu e zhvilluar mirë këtu.
Koha e hapur
E hënë: Hapur 24 orë
E martë: Hapur 24 orë
E mërkurë: Hapur 24 orë
E enjte: Hapur 24 orë
E premte: Hapur 24 orë
E shtunë: Hapur 24 orë
E diel: Hapur 24 orë