Kërko
Mbyllni këtë kuti kërkimi.

Atraksionet turistike në Ayia Napa

Vendet më interesante dhe më të bukura turistike në Ayia Napa

Fotografitë, rishikimet, përshkrimet dhe lidhjet me hartat

Rreth Ayia Napa

I ngrohtë dhe mikpritës Qipro prej kohësh është pothuajse destinacioni më popullor për pushime në plazh. Një nga vendpushimet më të famshme në ishull është Ayia Napa, e cila gjithnjë e më shumë po quhet "kryeqyteti i të rinjve" ose "Ibiza e Qipros". Një famë e tillë erdhi në qytet për shkak të numrit të madh të bareve, diskove dhe argëtimeve të zhurmshme. Ekziston parku më i madh ujor në Evropë, një park i madh luna, disa plazhe të mrekullueshme dhe atraksione të panumërta natyrore.

Vija bregdetare e Ayia Napa është rërë e bardhë dhe shkëmbinjtë gëlqerorë që harmonizohen me ujërat e kaltra të Detit Mesdhe. Çfarë tjetër ju nevojitet për pushimet perfekte? Përveç nëse janë biseda të qeta në tavernat qipriote dhe shëtitjet në mbrëmje përgjatë bregdetit. Ose ndoshta disa festa argëtuese dhe vallëzim me muzikë zgjuese deri në mëngjes.

Top-15 atraksionet turistike në Ayia Napa

Nissi Beach

4.6/5
komente 5323
Një nga plazhet më të njohura të Ayia Napa. Ndryshe nga Gjiri fqinj Nissi, ai është më i orientuar drejt pushimeve relaksuese, dhe këtu do të jetë komod me fëmijët. Plazhi ndodhet në një gji të bukur të rrethuar nga palma, është i mbuluar me rërë të bardhë dhe uji këtu ka një ngjyrë të këndshme kaltërosh. Hyrja në det është e butë, ndaj disa turistëve nuk u pëlqen që është mjaft i cekët.

Porti Ayia Napa

4.6/5
komente 6542
Porti i qytetit ndodhet në një gji të vogël të mbyllur, që i ngjan një porti të qetë dhe të qetë. Jahte elegante, varka modeste peshkatarësh dhe varka kënaqësie vijojnë vijën bregdetare, duke pritur skafistët e etur për të bërë një udhëtim me varkë. Të fshehura në rrugët ngjitur me portin janë tavernat qipriote ku mund të hani një drekë të përzemërt dhe të shijshme. Këtu mund të blini edhe ushqime të freskëta deti.
Koha e hapur
E hënë: Hapur 24 orë
E martë: Hapur 24 orë
E mërkurë: Hapur 24 orë
E enjte: Hapur 24 orë
E premte: Hapur 24 orë
E shtunë: Hapur 24 orë
E diel: Hapur 24 orë

Parku ujor me temë WaterWorld Ayia Napa

4.4/5
komente 5089
Një park i madh argëtues ujor i bazuar në mitologjinë greke. Udhëtimet e tij janë emëruar sipas perëndive olimpike dhe janë stilizuar sipas legjendave të lashta: aty është Labirinti i Minotaurit, Kali i Trojës dhe bëmat e Herkulit. Parku ujor ka gjithsej 18 rrëshqitje, në të cilat mund të hipni gjatë gjithë ditës pa frikë se mos mërziteni apo lodheni. Janë organizuar kënde lojërash për fëmijët.
Tani për tani vendi është i mbyllur përkohësisht.
Ju lutemi rishikoni në të ardhmen

Parko Paliatso Luna Park

4.4/5
komente 4980
Parku i zbavitjes është praktikisht në qendër të qytetit, ku disa dhjetëra udhëtime janë të disponueshme për vizitorët - nga gara të thjeshta për më të rinjtë deri tek ato ekstreme për ata që kërkojnë emocione. Veçanërisht të njohura janë "slita me rul" dhe "katapulta", e cila e hedh një person në një lartësi të madhe me forcë të jashtëzakonshme. Rrota lokale e Ferrisit është 45 metra e lartë dhe ofron një pamje panoramike të qytetit.
Koha e hapur
E hënë: Mbyllur
E martë: Mbyllur
E mërkurë: Mbyllur
E enjte: Mbyllur
E premte: 6:00 - 1:00
E shtunë: 6:00 - 1:00
E diela: Mbyllur

Parku i Skulpturave

4.7/5
komente 5835
Një muze i skulpturës bashkëkohore i vendosur në një hapësirë ​​të hapur. Mjeshtra nga e gjithë bota morën pjesë në krijimin e ekspozitave të saj. Parku u hap në vitin 2014 dhe koleksioni i tij është ende duke u shtuar. Në thelb, të gjitha skulpturat janë bërë nga shkëmbi dhe mermeri lokal gëlqereje. Ndonjëherë në park mund të shikosh procesin e skulpturës së skulpturës, i cili zhvillohet pikërisht para syve të vizitorëve.
Koha e hapur
E hënë: Hapur 24 orë
E martë: Hapur 24 orë
E mërkurë: Hapur 24 orë
E enjte: Hapur 24 orë
E premte: Hapur 24 orë
E shtunë: Hapur 24 orë
E diel: Hapur 24 orë

Thalasa

4.4/5
komente 789
Muzeu Detar u themelua në vitin 1984. Qëllimi i tij kryesor është të njohë vizitorët e ishullit me florën dhe faunën detare, si dhe të tërheqë vëmendjen ndaj problemeve të ekologjisë dhe ruajtjes së specieve. Koleksioni është i vendosur në tre kate. Përveç ekspozitave natyrore, ka piktura nga artistë vendas dhe gjetje paleontologjike. Ekspozita më e rëndësishme janë mbetjet e anijes antike “Kyrenia-Elefetria”.
Koha e hapur
E hënë: 9:00 - 2:00
E martë: 9:00 – 5:00
E mërkurë: 9:00 - 5:00
E enjte: 9:00 – 5:00
E premte: 9:00 - 5:00
E shtunë: 9:00 – 2:00
E diela: Mbyllur

Manastiri i Ayia Napa

4.5/5
komente 1123
Manastiri dikur i përkiste kishës ortodokse qipriote, por tani strehon një muze. Besohet se emri i qytetit të Ayia Napa vjen nga emri i manastirit. Kompleksi u themelua në shekullin XV. Ndryshe nga ndërtesat fetare të Qipro, ka mbijetuar deri më sot në gjendje thuajse perfekte, pasi i ka shpëtuar shkatërrimit të rëndë. Restaurimi i fundit është kryer në vitet 1950.
Tani për tani vendi është i mbyllur përkohësisht.
Ju lutemi rishikoni në të ardhmen

Varret e Makronisis

4.2/5
komente 24
Vend varrimi i periudhës greko-romake, i cili përbëhet nga faltore, një gurore dhe disa varre. Këto të fundit janë dhoma varrimi të mbuluara me pllaka guri. Vendi arkeologjik është gërmuar për një kohë të gjatë, por qasja është ende e lejuar. Varret ndodhen në periferi perëndimore të Ayia Napa pranë plazhit Makronisos.
Koha e hapur
E hënë: Hapur 24 orë
E martë: Hapur 24 orë
E mërkurë: Hapur 24 orë
E enjte: Hapur 24 orë
E premte: Hapur 24 orë
E shtunë: Hapur 24 orë
E diel: Hapur 24 orë

Varka me perla të zeza

4.6/5
komente 313
Perla e Zezë, një kopje e anijes së famshme nga filmi Pirates of the Caribbean, pret turistët në portin e Ayia Napa. Një udhëtim me varkë në të zhvillohet në prani të personazheve të preferuar të të gjithëve - Kapitenëve Jack Sparrow dhe Barbossa. Gjatë ekskursionit ekuipazhi organizon një program interesant animacioni për fëmijë, shfaqje kostumesh dhe një kërkim për thesarin e humbur.
Koha e hapur
E hënë: 9:00 - 10:00
E martë: 9:00 – 10:00
E mërkurë: 9:00 - 10:00
E enjte: 9:00 – 10:00
E premte: 9:00 - 10:00
E shtunë: 9:00 – 10:00
E diel: 9:00 – 10:00

Zona e notit me ujërat kristal të lagunës blu

4.6/5
komente 42
Laguna Blu është një gji piktoresk me ujë të pastër me ngjyrë të kaltër pranë Kepit Kavo Greco ku mund të bëni banja dielli, të zhyteni në ujë dhe të zhyteni në skuba për të vëzhguar jetën e botës nënujore. Atraksioni ndodhet midis Protaras dhe Ayia Napa. Limani është i rrethuar nga shkëmbinj gëlqerorë me formë të pazakontë. Është një nga vendet më të fotografuara në Qipro.

Plazhi Konnos

4.7/5
komente 1680
Plazhi ndodhet në gjirin me të njëjtin emër, rreth 4 kilometra nga Ayia Napa, pranë parkut Kavo Greco. Kjo pjesë piktoreske e vijës bregdetare shtrihet mes shkëmbinjve, kështu që do t'ju duhet të bëni një shpat të pjerrët për ta arritur atë. Këtu mund të bëni banja dielli dhe sporte ujore. Edhe pse madhësia e plazhit është e vogël – 200 metra e gjatë dhe 100 metra e gjerë – mund të strehojë një numër të mirë njerëzish.

Plazhi i Makronisos

4.8/5
komente 2149
Si shumica e plazheve në Qipro, Makronisos shtrihet në një gji me erë, duke siguruar dete të qetë pa valë të larta. Rripi bregdetar është i mbuluar me një shtresë të barabartë rëre që shkëlqen në rrezet e diellit. Plazhi ka gjithçka që ju nevojitet për një pushim të rehatshëm: shezllone, çadra, pajisje noti. Disa hotele janë të vendosura në plazh.

Ura e Dashurive

4.8/5
komente 1398
Një hark shkëmbor në Rezervatin Natyror Kavo Greco, i cili u formua nga proceset natyrore. Të gjithë turistët që kanë qenë në Qipro me siguri do të keni disa foto të këtij vendi. Është gjithashtu shumë e njohur për të mbajtur fotosesione dasmash këtu. Disa të rinj në "Urën e Dashurive" u bëjnë një ofertë të dashurave të tyre. Ndoshta, kjo është arsyeja pse mori një emër kaq romantik.
Koha e hapur
E hënë: Hapur 24 orë
E martë: Hapur 24 orë
E mërkurë: Hapur 24 orë
E enjte: Hapur 24 orë
E premte: Hapur 24 orë
E shtunë: Hapur 24 orë
E diel: Hapur 24 orë

Shpellat e Detit

4.9/5
komente 2997
Vija bregdetare qipriote përbëhet nga shkëmbinj gëlqerorë që janë ekspozuar ndaj erërave dhe valëve për mijëra vjet. Si rezultat i proceseve natyrore, vija bregdetare është bërë mjaft e thyer dhe e mbushur me limane. Jo shumë larg Ayia Napa ka shpella detare dhe shpella me forma të çuditshme, ku elementët kanë treguar talentin e tyre në fuqi. Ju mund t'i admironi ato nga një varkë kënaqësie.
Koha e hapur
E hënë: Hapur 24 orë
E martë: Hapur 24 orë
E mërkurë: Hapur 24 orë
E enjte: Hapur 24 orë
E premte: Hapur 24 orë
E shtunë: Hapur 24 orë
E diel: Hapur 24 orë

Kepi ​​i Kavo Grekos

4.8/5
komente 4156
Kepi ​​ndodhet në skajin juglindor të Qipro, në buzë të gjirit të Ayia Napa. Një pjesë e territorit të tij është një park kombëtar me shumë këndvështrime, shtigje për ecje dhe çiklizëm dhe zona pikniku. Në bregdet mund të bëni banja dielli, në ujërat e kaltra të detit turistët bëjnë zhytje dhe peshkim, disa madje rezervojnë një fluturim me parashutë. Legjenda thotë se ujërat që rrethojnë kepin janë shtëpia e një përbindëshi vendas.
Koha e hapur
E hënë: Hapur 24 orë
E martë: Hapur 24 orë
E mërkurë: Hapur 24 orë
E enjte: Hapur 24 orë
E premte: Hapur 24 orë
E shtunë: Hapur 24 orë
E diel: Hapur 24 orë